вівторок, 11 червня 2019 р.

правова освіта в позаурочний час та робота з батьками


Правова освіта та виховання в нашій школі є одним із пріоритетних напрямів у роботі вчителів. При цьому їх робота базується на правових нормах, принципах гуманізму та демократизму. З метою досягнення позитивного результату педагогічний колектив застосовує комплексну систему, що поєднує в собі оптимальний вибір змісту, форм, методів, принципів, шляхів та засобів їх реалізації.
Усю роботу педагогічного колективу можна розділити на  правову освіту дітей та батьків та зв’язки з громадськістю.
Педагогічний колектив нашої школи добре розуміє, що будь-яка робота повинна мати систему, логічність і поступовість. Для того, щоб результативно організувати профілактичну роботу з дітьми, необхідно знати про них якомога більше, починаючи від морального клімату у сім’ї й закінчуючи захопленнями та мріями дитини. Поведінка підлітка в суспільстві часто залежить від того, у якій сім’ї виховується дитина, які моральні та соціальні пріоритети має родина.
Робота учителів з батьками – вагомий аспект у вихованні підростаючого покоління.
Протягом року класні керівники та класоводи відвідують учнівські сім’ї вдома. Результати спостережень заносять до «Журналу відвідування», з якого можна довідатися про психологічний та моральний клімат сім’ї, про культурні та духовні цінності, якими живе родина. На основі звітів класних керівників та актів обстежень ЗВР складає та поповнює банк даних сімей певних категорій, в тому числі неблагополучних сімей, сімей, де проживають діти, схильні до правопорушень, тривожні діти, неповних сімей та ін. Адже саме у таких сім’ях найчастіше виникають проблеми у вихованні дітей. З батьками проводяться індивідуальні бесіди як класними керівниками, так і адміністрацією школи. Така форма роботи є ефективною у тому плані, що батьки йдуть на відвертість при індивідуальному спілкуванні й діляться проблемами, які виникають у вихованні дітей. А якщо є відвертість, то легше дати конкретну пораду.
На батьківських зборах, на засіданнях батьківського лекторію, який відбувається двічі на семестр, розглядаються питання та проблеми, що є актуальними для кожної сім’ї, що хвилюють усіх батьків. Так, зокрема, у цьому навчальному році були розробленні рекомендацій для батьків щодо профілактики та запобігання правопорушень, пияцтва, наркоманії та тютюнопаління серед підлітків (батьківський всеобуч), створений стенд «Пам’ятка батькам від дитини», «Дії дитини в небезпечних ситуаціях», батьківські збори «Профілактика шкідливих звичок школярів у сім’ї», відбулося опрацювання нормативних документів щодо профілактики насильства у сім’ї (нове в законодавстві), про порядок розгляду звернень з приводу здійсненого насильства над неповнолітнім або можливості реальної загрози його здійснення та ін. 

правова освіта в урочний


Протиправна поведінка неповнолітніх, яка згодом призводить до злочинів, залежить від сукупності таких факторів: незнання законів, негативного впливу оточення, соціально-економічного розвитку суспільства.
Правове навчання і виховання мають бути взаємопов’язаними. У підлітковому віці учні повинні усвідомити, що здійснення певних прав неможливе без певних обов’язків перед людьми, що їх оточують. Завдання школи й полягає якраз у тому, щоб процес правової освіти й правового виховання був безперервним.
Правоосвітня робота починається ще у ранньому та молодшому шкільному віці. Вчителі початкових класів знайомлять дітей з положеннями основних статей Конституції України, зокрема, про те, що ніхто не має права посягати на право, честь, свободу й гідність іншої людини. Діти в ігровій формі дізнаються, що кожна людина має як певні права, так і обов’язки, які необхідно виконувати. Робота проводиться у формі ігор, бесід, виставок малюнків, розваг і сприяє формуванню навичок правомірної поведінки, вихованню почуття відповідальності за свої вчинки та усвідомлення необхідності дотримання правил.
                         Головні  завдання:
•      формування правової культури  учнів, поваги до законів і норм співжиття у суспільстві;
•      засвоєння основних положень Декларації прав дитини;
•      вироблення в учнів потреби дотримуватися законів свого класу, школи, держави;
•      засвоєння учнями ідей рівності громадян;
•      формування відповідальності особистості перед людством, розуміння цінності життя.
Системно і послідовно учні отримують не тільки необхідний об’єм знань, а й засвоюють тверде переконання, що повноцінне гарантування усієї повноти прав і свобод тісно пов’язане з виконанням обов’язків. А саме таке переконання є основою для формування громадянських якостей молоді й становлення творчих і незалежних особистостей, їх активного залучення до процесів суспільного розвитку та розбудови демократичної України.
Молодшим школярам надаються початкові знання про норми поведінки під час вивчення курсу «Я і Україна», «Основи здоров’я», на годинах спілкування.
Класними керівниками, вчителем основ здоров’я, правознавства, медсестрою, практичним психологом, адміністрацією регулярно проводяться виховні години, уроки, батьківські збори, педагогічні ради щодо шкідливого впливу алкоголю, нікотину, наркотиків на дітей на теми: «Міфи про тютюнопаління», «Вплив нікотину, алкоголю та наркотиків на здоров’я», «Алкоголь. Тютюн. Наркоманія», «Молодь і проблема вживання наркотиків», «Від конфлікту до співробітництва», «Магістри юстиції», «Законодавство України», «Про податки», «Бути на землі людиною», «Вчимося бути толерантними», «Права споживача», «Наші права – щасливе дитинство», «Людина, особистість, громадянин», уроки гендерної політики тощо.
Уже в перших класах для досягнення виховних цілей правоосвітньої роботи класні керівники проводять різноманітні заходи:
1. Бесіди по Конституції України.
2. За допомогою ігор: «Про що розповідає портфель», «Так чи ні», ««Хвости» формують в учнів розуміння обов’язків школяра.
3. На прикладі звірят-учнів Лісової школи вивчають  правила  поведінки.
4. Щоб краще запам’ятати правила поведінки в   громадському транспорті та обов’язки пасажирів   обговорюють різні ситуації: «Ввічливо – неввічливо», «Порадник для пасажирів та пішоходів».
5. Під час годин спілкування: «Моя країна - Україна», «Подорож Батьківщиною», вікторин вивчають державну символіку та народні символи України.
6. За допомогою сюжетно-рольових ігор вивчають права дитини.
7. Проводять анкетування з батьками «Послідовність у вимогах до дитини» .
Школярі вивчають правила поведінки учнів у школі, вдома, на вулиці, у громадських місцях: «Бережи свою парту, свій клас. Не пиши на парті, не брудни її чорнилом», «Гуляючи у коридорі, притримуйся правої сторони, швидко не бігай, голосно не кричи, не влаштовуй бійки», «Намагайся не чекати, коли тебе попросять про допомогу, нагадають про твої обов'язки», «Не можна висловлювати не задоволення, що у тебе немає тої чи іншої речі», «Бережи свій під’їзд і слідкуй за тим, щоб й інші дотримувались правил порядку в під’їзді», «Якщо хтось упав, допоможи піднятися», «Не смійся, не звертай особливої уваги на людей з фізичними вадами», «Розмовляючи з дорослими, не тримай рук у кишенях». У правилах поведінки в громадських місцях варто не забувати таких «дрібниць» як «У залі для глядачів не можна смітити, лузати насіння».
Для організації та виховання класного колективу, підвищення правової культури класні керівники використовують такі форми правового виховання як дискусії, диспути, конференції, екскурсії, свята, доручення, індивідуальну роботу. Цього року багатьма педагогами проведено тренінги та вправи.
 Діти залучаються до суспільно – корисної роботи, трудової діяльності, що є найкращою підготовкою до самостійної праці. Тим самим діти пізнають ціну.
У плані виховання правової культури неповнолітніх дуже важливу роль відіграє курс «Правознавства».
Досить важливим у викладанні курсу шкільної історії є інтеграція основних понять громадянської освіти, через які можливо ефективно розкрити сутність громадянського суспільства. Для цього існують активні та інтерактивні технології, за допомогою яких створюються умови для ефективної співпраці вчителя та учнів з метою формування творчої та відповідальної особистості – громадянина та патріота української незалежної держави.
На основі практичного досвіду та української освітньої практики вона визначила основні засади громадянського суспільства:
- співіснування людини й влади;
- розвиток культури й соціалізація особистості;
- діяльність засобів масової інформації;
- функціонування політичних партій і громадських організацій;
- права й обов’язки людини та формування розвиненої правосвідомості;
- становлення й розвиток демократичних інститутів і процесів;
- здійснення народовладдя й життєдіяльність громадянського суспільства;
- міжнаціональні відносини й культурний плюралізм;
- життя людини й суспільства в умовах ринкової економіки;
- місце й роль України в сучасному світі.
Такими базовими поняттями є: закон, патріотизм, влада, держава, громадянська відповідальність, особистість, права людини, свобода та ін.
 Починаючи з 5 класу вчитель знайомить з оповіданнями з історії України, із законами, що діяли в різні періоди існування нашої держави, спонукає їх порівнювати права громадян Київської Русі, Гетьманщини, Радянської України та незалежної України. Підводить дітей до висновку про те, що тільки демократична країна гарантує своїм громадянам усю повноту прав і свобод.
У 6 класі програмою передбачено формування похідних понять: держава, право, демократія, тиранія, рабство, закон. У процесі їх формування звертає увагу шестикласників на те, що з виникненням держави в її громадян з’являються певні права. Під час вивчення теми «Римська імперія» пропонує дітям порівняти норми римського права з Конституцією України.
Для зручності, при підготовці до уроків, використовує таблицю «Історичні поняття», де систематизовано наскрізні базові поняття громадянської освіти, які доцільно використовувати на уроках історії в 6 – 11 класах. Діти, що вивчають правознавство та громадянську освіти, є постійними відвідувачами бібліотеки, так як часто на уроки вони готують індивідуальні повідомлення за певною темою, кросворди на правову тематику, повідомлення про видатних діячів права. Шкільний бібліотекар не стоїть осторонь правових проблем. У її бібліотеці є як постійно діючі, так і змінні виставки літератури на правову тематику, новинки правових знань та ін. Коли мова йде про правове виховання в шкільній бібліотеці, то завдання правового виховання полягають у тому, щоб:
-допомогти дітям набути елементарних знань про найважливіші закони нашої держави. Реалізується це завдання через допомогу в засвоєнні відповідних курсів шкільної програми, підтримку самоосвітнього читання;
-показати в доступній для конкретної вікової групи формі практику застосування законів;
-сприяти виробленню у дітей почуття власної гідності й відповідальності за свої вчинки, поваги до закону та його вимог;
-підтримувати формування у дітей внутрішніх бар’єрів щодо порушення закону й моральних норм.

правове виховання


Україна – національна демократична й правова держава. Але існує ряд соціально-економічних і правових проблем, які, на жаль, розвиваються разом з країною. Процес цей надзвичайно складний і багатогранний. У життя наше приходять нові поняття і прагнення, які не всі можуть адекватно сприйняти і реалізувати. Це породжує зневіру, бездуховність, схиляння перед чужим і наносним, втрату своїх історичних культурних і духовних цінностей.
У суспільстві це викликає занепокоєння й стимулює процес пошуку шляхів для виходу із ситуації, що складається.
Одним словом, як говорив апостол Павло, треба виховувати людину, для якої духовність і законослухняність «вище від усякого начальства і влади, і сили, і панування…».
Серед актуальних проблем, що їх висунуло сьогодення України перед педагогами, гостро постала проблема правової освіти та виховання дітей і молоді як складова комплексної програми навчання і виховання національної системи освіти. Оновлення змісту освіти, впровадження нових пріоритетних напрямів, основних шляхів реформування, нових підходів, виховних систем, форм і методів навчання й виховання та пошуку шляхів засобів їх реалізації, як наголошується в «Державній національній програмі «Освіта». Україна ХХІ століття», — важлива ланка в реформуванні «освіти в Україні і передбачає приведення його у відповідність до сучасних потреб особи й суспільства».
Одним із аспектів усебічного розвитку особистості є висока правова культура. Адже не можна вважати фізично здорову людину гармонійно розвиненою, коли вона, маючи ґрунтовні знання, добре працюючи або навчаючись, порушує закони, права, нехтує обов’язками. Здатність людини розуміти правила співжиття й вимоги законів та відповідним чином поводитися не є вродженою, вона формується під впливом спеціальних виховних заходів, є наслідком спілкування з іншими людьми, участі в різних видах діяльності.
Правове виховання – виховна діяльність школи, сім’ї, правоохоронних органів, спрямована на виховання правової свідомості та навичок і звичок правомірної поведінки школярів.
Необхідність організації правового виховання учнівської молоді зумовлена розбудовою Української держави, існування якої немислиме без відповідного рівня правової культури її громадян, інтенсивною трансформацією правової системи, необхідністю подолання правового нігілізму та правової неграмотності.
Соціально-економічна ситуація початку ХХІ ст. в суспільстві не сприяє формуванню належного морального середовища для виховання дітей і молоді. Несприятливе побутове оточення, функціональна неспроможність, важке матеріальне становище сімей, що породжує статус дітей соціальних сиріт – все це призводить до збільшення числа дітей і підлітків, поведінка яких виходить за межі моральних і правових норм. Швидко збільшується кількість підлітків, які не вчаться й не працюють, що веде до зростання дитячої злочинності. 
Метою правового виховання учнів є формування в них правової культури громадянина України, що складається передусім зі свідомого ставлення до своїх прав та обов’язків перед суспільством і державою, закріплених у Конституції України, з глибокої поваги до законів і правил людського співжиття, готовності дотримуватися й виконувати закріпленні в них вимоги, що виражають волю та інтереси народу, активної участі в управлінні державними справами, рішучої боротьби з порушниками законів.
Система правового виховання в Лубенській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів № 7 імені Героя України Віри Роїк базується на правових актах і документах, таких як Конституція України, Конвенція про права дитини, Декларація прав дитини, Кодекс про шлюб та сім’ю, Закон України «Про охорону дитинства», Указ Президента України «Про Національну програму правової освіти населення», Загальної Декларації прав людини, Всесвітньої декларації про забезпечення виживання, захисту й розвитку дітей, включає правоосвітню роботу та роботу щодо попередження правопорушень. Правоосвітня робота здійснюється під час уроків та в позаурочний час і охоплює як учнів, так і їхніх батьків, а також учителів.    
Метою правового виховання в школі є формування в кожного учня системи знань з питань основ держави та права, розвиток інтересу до цієї галузі, до її законодавчих та виконавчих органів; прищеплення навичок правосвідомої поведінки; формування потреб та вмінь активно захищати в установленому законом порядку свої права та законні інтереси інших осіб.
Завдання правової освіти та правового виховання в школі:
- сприяти становленню активної позиції учнів щодо реалізації прав і свободи людини;
- надати основні правові знання, сформувати мотивацію та вміння, необхідні для відповідальної участі молоді в громадському житті;
- створити умови для набуття учнями досвіду демократичної поведінки та конструктивної взаємодії.
Правова освіта – це система, розрахована на всіх учнів, а тому передбачені заходи з правового виховання   здійснюються згідно «Річного плану школи (розділ «Заходи по зміцненню ефективності превентивного  виховання»), «Плану роботи школи по попередженню правопорушень», «Плану роботи штабу по попередженню правопорушень», індивідуальних планів роботи вчителів-наставників,  планів класних керівників.

Форми й методи проведення профілактичної правовиховної роботи з учнями:
-  тематичні години спілкування;
- вечори та зустрічі з представниками правоохоронних органів;
- місячник і тиждень правової пропаганди;
- поновлення разом з учнями куточку правознавства;
- тренінги «За здоровий спосіб життя» (щовівторка);
- «круглі столи» для батьків «Спілкуємося й діємо»;
- оформлення виставок «Захистимо дитину»;
- ігри на знаннях основ правознавства «Сонячні промені»;
- написання рефератів «Ми за здоровий спосіб життя»;
- чергування по школі (робота «Екіпажів» - згідно плану  Учнівського самоврядування);
- допомога у навчанні (наставництво «Учень + учень»);
- кінолекторій «Конвенція ООН про права дитини» (1-9 класи);
- виступи «Вічні цінності очима молодих»;
- тренінги "Твої конституційні права";
- усний журнал "Державні символи України";
- зустрічі із лікарем-наркологом, психологами, гінекологом, венерологом;
- проведення спеціальних уроків з вивчення Конституції України;
- робота батьківського активу;
- вивчення системного курсу «Основи правознавства» (9 клас), захист рефератів з правової тематики.







  Фінансова грамотність є надзвичайно важливою навичкою, яка допомагає кожному з нас ефективно управляти своїми фінансами, зберігати і прим...