вівторок, 8 квітня 2025 р.

 

Булінг. Як говорити з дітьми?

Добірка змістовних мультфільмів про події з життя тих, хто відрізняється від більшості у спільноті, їхній емоційний стан та способи вирішення конфліктних ситуацій.

Чому одні нетерпимі до інших? Чому той, хто відрізняється від оточуючих, частіше залишається на самоті та стає об'єктом насмішок, а іноді – й проявів колективного цькування? В українському суспільстві зараз багато говорять про толерантність. Водночас найпоширенішими проблемами у колективах є булінг та мобінг. Чи можна запобігти виникненню цих явищ?

За даними численних досліджень, на вміння знаходити спільну мову з оточуючими впливає розвинутість емоційного інтелекту і, зокрема, емпатії – здатності розуміти емоційні стани іншої людини, бачити світ «її очима» та скеровувати власну поведінку відповідно до цього.

Розвиток цих навичок дозволить навчити школярів більш терпимо ставитись один до одного та попередити виникнення булінгу. Як саме можна розвинути ці здібності? Допоможуть у цьому спеціальні вправи та перегляд відповідних тематичних мультфільмів з обов'язковим сумісним обговоренням.

Мультфільм «Жив собі чорний кіт»

Мультфільм про те, як живеться чорному коту. Через людські забобони з ним ніхто не спілкується, тому він опинився у повній ізоляції. Всьому причина – чорний колір його шерсті.

Що відчуває кошеня, наскільки йому сумно і самотньо? Про це ніхто навіть не замислюється. Щоб не мати клопіту, всі його намагаються обійти десятою дорогою. Однак варто котові забруднитися у білу фарбу – ставлення до нього вмить змінюється.



Анімацію створено на студії «Укранімафільм» у 2006 році, режисер – Юрій Марченко.

Перегляньте цей мультфільм з учнями та проаналізуйте, чи справедливе було ставлення інших до кошеняти? Чи розумно будувати відносини з оточуючими, ґрунтуючись на їхніх вроджених особливостях чи зовнішності?

Мультфільм «Про пташок»

Історія про зграю горобчиків, які спілкуються між собою, сидячи на дротах. До них прилетіла доброзичлива чуднувата пташка, зовсім не схожа на них, тому горобці не прийняли її до гурту, хоча вона цього хотіла.

Щоб позбутися настирної гості, спільнота горобців спочатку її ігнорує. Потім закльовує, намагаючися зігнати зі спільного дроту, не розуміючи, які саме наслідки це може мати для них самих.

Анімацію створено компанією Pixar у 2000 році. У 2002 році мультфільм було відзначено премією «Оскар» у номінації «Найкращий анімаційний короткометражний фільм».

Цей мультфільм демонструє, що будь-які конфлікти впливають на кожного, незалежно від того, гурт це чи одна особа.

Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»

Це історія про їжачка на ім'я Генріх, який уперше прийшов до нового класу. Він би з радістю подружився з однолітками, однак спілкуватися і гратися йому заважають колючки, через які він і сам страждає.

Минає час, і напередодні Різдва Генріх помічає, що однолітки шепочуться і сміються за його спиною. Коли засмучений їжачок виходить на шкільне подвір'я, його чекає несподіванка – подарунок від однокласників, завдяки якому вони зможуть дружити і гратися!

Анімацію створено у 2018 році австрійською компанією Jung von Matt/DONAU на замовлення Erste Group.

Подивіться цей зворушливий мультфільм з учнями та поясніть, що абсолютно з кожним можна знайти спільну мову, якими різними, на перший погляд, ви б не були.

Мультфільм «Курка, яка несла всяку всячину»

Це історія про курку, яка мріяла про діточок, і одного разу вона знесла 7 яєць, з яких вилупилося 6 курчаток і один… маленький екскаваторчик.

На відміну від чорного кота, не зважаючи на те, що екскаваторчик був не такий, як курчата, батьки його любили і ставились до нього, як і до інших.

Анімацію створено на студії «Укранімафільм» у 2006 році, режисер – Марія Медвідь.

Перегляньте цей мультфільм разом зі школярами. Поясніть учням, що всі люди різні, однак кожному важливо відчувати себе частиною чогось більшого, ніж він є сам – членом родини, частиною певної спільноти тощо. Однак варто пам'ятати, що відчути себе насправді щасливим можна лише серед тих, хто дійсно схожий на тебе – за вподобаннями чи світосприйняттям.

Мультфільм-казка «Гидке каченя»

«Гидке каченя» – всесвітньо відома казка данського письменника Ганса Крістіана Андерсена. Вперше вона була опублікована у 1843 році.

Це історія про маленьке лебеденя, яке з незрозумілих причин потрапило до родини качок. Тільки-но вилупившись із яйця, воно отримало прізвисько Гидке каченя за свою непоказну зовнішність, відмінну від «родичів».



Відеоверсію казки створено командою українського проекту «Світ казок» у 2016 році.

Ця казка допоможе пояснити учням молодшого шкільного віку те, що за непоказною зовнішністю насправді може ховатися яскрава непересічна особистість.

Редакція освітнього проекту «На Урок» також рекомендує до перегляду мультфільм за мотивами цієї казки, створений студією Walt Disney ще у 1938 році.


Кожний прагне, щоб його розуміли і любили таким, який він є! Однак у шкільному, і навіть у колективі дорослих, люди поєднуються за певними об'єднуювальними принципами. Тому, якщо у цій спільноті є хтось, хто відрізняється від інших, він часто опиняється на самоті. Однак чи є це приводом для його цькування?

Навчіть своїх учнів знаходити спільну мову з кожним та бачити в оточуючих найкращі риси характеру, не оцінюючи інших виключно за зовнішністю. Це допоможе із вашого класу зробити справжній колектив та попередити одну із головних проблем у спілкуванні підлітків – булінг.

Джерело: https://naurok.com.ua/post/skazhi-bulingu-ni-5-multfilmiv-yaki-navchayut-cinuvati-kozhnogo

вівторок, 1 квітня 2025 р.

 


Діти та війна: навчання технік зцілення

Війна залишає глибокий слід у кожному, хто її пережив, особливо в дітях. Вони потребують не лише фізичного захисту, а й психологічної підтримки, щоб подолати стрес, страхи та наслідки травматичних подій.

Благодійний фонд «Надія по всьому світові» впроваджує психологічну програму «Діти і війна. Техніки зцілення», яка допомагає дітям, батькам та вчителям впоратися з наслідками війни, стресу та вимушеного переселення.

Програма, розроблена у 1999 році Інститутом психіатрії (Лондон, Велика Британія) та Центром кризової психології (Берген, Норвегія), базується на доказовому когнітивно-поведінковому підході терапії посттравматичних розладів у дітей.

Навчання за цією програмою успішно пройшла Сабадаш Світлана, і тепер разом із КО-тренером Вербенець Юлією організовує та проводить тренінги для трьох груп – вчителів, батьків та дітей. Учасники опановують техніки самозцілення, які допомагають долати стрес та знаходити внутрішні ресурси для відновлення.

Ця програма – не просто навчання, а надія та підтримка для тих, хто цього найбільше потребує. Разом ми допомагаємо дітям повернутися до життя, сповненого радості, тепла та безпеки. 💙💛

#ДітиІВійна #ТехнікиЗцілення #ПсихологічнаДопомога #НадіяПоВсьомуСвітові #РазомДоВідновлення

                                                                                                        


вівторок, 21 січня 2025 р.



ПРОТИДІЯ ЗАЛУЧЕННЯ ДІТЕЙ РОСІЙСЬКИМИ ВІЙСЬКОВИМИ ДО ПРОТИПРАВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЧЕРЕЗ ІНТЕРНЕТ

 

2025


Протидія залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності через інтернет - це ще одна задача, яка зараз стоїть перед кожним дорослим, поруч з яким є дитина. Адже все частіше ми стаємо спостерігачами ситуацій, коли діти готові виконувати злочинні дії по різним причинам. Тож, як відбувається цей процес комунікації і як дорослі можуть не допустити залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності через інтернет.

 

ШЛЯХИ КОМУНІКАЦІЇ ЗЛОЧИНЦІВ З ДІТЬМИ: ЯК ЗНАХОДЯТЬ ПОТЕНЦІЙНИХ ПОСТРАЖДАЛИХ?

ПЕРЕГЛЯД ВІДКРИТИХ СТОРІНОК У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ ТА ІНФОРМАЦІЇ ПРО ДИТИНУ.

Таким чином злочинці збирають інформацію про вподобання та друзів дитини, оскільки таким чином легше втертисть в довіру. Наприклад, якщо використовувати фрази з улюбленої пісні дитини чи обговорювати фільм, про який дитина робила пости.

ЗАЛУЧЕННЯ ДИТИНИ У ЗАКРИТУ ГРУПУ В ТЕЛЕГРАМІ ЧИ ВАЙБЕРІ.

Все частіше батьки звертаються по допомогу у зв’язку з ситуацією, коли контакт дитини додають до закритої групи в Телеграмі чи Вайбері без попереднього погодження з дитиною. Доволі часто діти не знають цю особу або не можуть ідентифікувати, хто її доєднав до чату. Одним із різновидів такої групи є чат, де зловмисники пропонують дітям додати друзів до групи за певну винагороду.

СТВОРЕННЯ ФЕЙКОВИХ ПРОФІЛІВ.

Доволі часто злочинці створюють фейкові профілі в соціальних мережах для побудови довірливих стосунків з дитиною. Такий профіль виглядає справжнім - має фото, дописи, надсилає повідомлення від імені однолітка дитини.

РАНДОМНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ВСІМ, ХТО Є В ПЕВНОМУ ЧАТІ - ХТО ДАСТЬ НА НЬОГО ВІДПОВІДЬ.

Наразі злочинці використовують нову схему контакту - дивляться профілі тих, хто вже є в певному чаті (зазвичай відкритому чаті, наприклад, волонтерської допомоги міста) і рандомно відправляють повідомлення типу “Привіт” і дивляться, хто їм відповість. Далі ведуть бесіду з тими користувачами, хто написав у відповідь.

ЧОМУ ДІТИ СПІЛКУЮТЬСЯ ЗІ ЗЛОЧИНЦЯМИ?


Феномен “ілюзії спальні”




Коли ми фізично у безпеці, то виникає ілюзія, ніби з нами нічого не може трапитись в інтернеті в цей час. Але, на жаль, це є хибною думкою.

 



Цікавість

Доволі часто діти та підлітки досліджують щось нове в інтернеті саме через цікавість. Так само відбувається і зі спілкуванням з незнайомцями, оскільки це викликає багато передчуття та невідомості - а що людина хоче від мене, а що буде, якщо я відповім певним чином.

 

Пропозиції, які викликають інтерес

Злочинці можуть пропонувати зробити щось за винагороду: гроші, дорогі подарунки, таємний секрет, який дозволить дитині стати популярною, додаткові можливості в онлайн-іграх тощо. А також надають видчуття особливості та секретності таким завданням: що це є таємно та надважливо й ніхто окрім цієї дитини не може допомогти в цьому.


Особливість віку

Часом діти та підлітки впевнені, що через їхній вік їм нічого не страшно і ніхто не може їх скривдити, бо вони є неповнолітніми. Але ми помічаємо, що злочинці в інтернеті саме за ними і полюють, а також запевняють дітей, що вони не будуть нести відповідальність за злочинні дії, оскільки є дітьми.

А ще діти відчувають себе цінними та особливими, коли дорослі просять їх виконати якісь завдання, які є важливими і навіть секретними для інших.

 

Гра

Часом діти та підлітки сприймають те, що відбувається з ними, особливо в інтернеті, як певну гру, де можна обрати, як себе поводити з тою чи іншою людиною,    де   можна використовувати неправдиву інформацію про себе, щоб здаватись дорослішим чи кращим у чомусь. А якщо людина тебе не знаю в житті, то це додає ще більше азарту - сформувати певний образ себе.


ЯК ДОРОСЛІ МОЖУТЬ ПРОТИДІЯТИ ЗАЛУЧЕННЮ ДІТЕЙ ДО ПРОТИПРАВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ РОСІЙСЬКИМИ ВІЙСЬКОВИМИ ЧЕРЕЗ ІНТЕРНЕТ.

Важливо говорити з дітьми про їхній стан під час війни, переживання та побоювання, які в них є зараз. Наприклад, втрата особистих соціальних зв’язків може спонукати дитину шукати нових друзів в інтернеті, а втрата роботи батьками - способів заробітку.

ЧИМ ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО?

Саме через спілкування з дітьми в цифровому середовищі російські військові залучають дітей до протиправної діяльності. Найчастіше таке відбувається через грошову мотивацію або залякування, а також необізнаність дітей про правила захисту себе в інтернеті.

Дитина                       погоджується на виконання протиправного завдання, бо може вірити, що їй чи йому нічого не загрожує, оскільки він чи вона є дитиною. І це є оманливою думкою. Існує ряд злочинів, коли діти так само несуть адміністративну чи кримінальну відповідальність за власні дії.

Обговорювати правила онлайн-безпеки, які є універсальними на всі часи. Для цього можете використовувати наші уроки або окремі вправи згідно віку дитини: https://stop-sexting.in.ua/category/materials/

А також брошуру щодо онлайн-злочинів під час війни: https://stop-sexting.in.ua/wp-content/uploads/2022/05/broshura-nasylstvo-v

-interneti.pdf

Спільно налаштувати приватність акаунтів дитини. Підказки, як це зробити, можете знайти за посиланням:

https://stop-sexting.in.ua/nalashtuvannya-pryvatnosti-v-instagram-ta-faceb ook-instrukcziya-vid-stop_sextyng/

Використовувати навички критичного мислення та дискутувати з дитиною, як вони б вчинила в тій чи іншій ситуації, чому саме таким чином, а як можна по іншому підійти до розв’язання проблемної ситуації. За таким алгоритмом ви можете обговорити з дитиною ситуації, коли їй пишуть незнайомі користувачі та просять виконати якесь завдання.

Бути прикладом відповідального користування інтернетом - мати спільні години відпочинку від девайсів та онлайн середовища, вдома започаткувати прийоми їжі без телефонів, відновлювати спільні традиції, які були до війни.


#stop_sexтинг - найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більше ніж 500 000 дітей та батьків. В межах інформаційної компанії торкнувся мільйонів українських родин та створив першу тематичну консультаційну гарячу лінію.

 


Джерело: https://stop-sexting.in.ua/adult/posibnyky/buklet-protydiia-zaluchennia-ditey-rosiyskymy-viyskovymy-do-protypravnoi-diialnosti-cherez-internet/


  Булінг. Як говорити з дітьми? Добірка змістовних мультфільмів про події з життя тих, хто відрізняється від більшості у спільноті, їхній ем...